La Cluj sunt 236 de cazuri noi de COVID-19. Rata de incidență ajunge la 4,30

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.743 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba17363473,39
2.Arad19391693,00
3.Argeș22780711,79
4.Bacău22264901,74
5.Bihor23688912,62
6.Bistrița-Năsăud9700221,89
7.Botoșani12051371,60
8.Brașov366511704,62
9.Brăila10882212,33
10.Buzău10319291,15
11.Caraș-Severin9066221,56
12.Călărași8403251,81
13.Cluj455222364,30
14.Constanța360041613,57
15.Covasna650601,65
16.Dâmbovița19704972,58
17.Dolj223591372,50
18.Galați225841252,30
19.Giurgiu9075552,92
20.Gorj8197282,26
21.Harghita6747151,08
22.Hunedoara18437564,18
23.Ialomița8988201,90
24.Iași368261232,22
25.Ilfov363492366,78
26.Maramureș18811332,11
27.Mehedinți6813311,89
28.Mureș19422211,78
29.Neamț15668401,94
30.Olt12402451,54
31.Prahova290961301,66
32.Satu Mare11230262,32
33.Sălaj9218193,21
34.Sibiu22148962,92
35.Suceava22322351,03
36.Teleorman11021632,05
37.Timiș462741555,97
38.Tulcea6975251,56
39.Vaslui14108371,38
40.Vâlcea13507532,53
41.Vrancea8987191,24
42.Mun. București14919314465,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3807*-514 
 TOTAL900.8583.743 
Numărul de cazuri la nivel național

Situația deceselor

În intervalul 21.03.2021 (10:00) – 22.03.2021 (10:00) au fost raportate 60 de decese (26 bărbați și 34 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța,  Dâmbovița, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 16 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 decese la categoria de peste 80 de ani.

53 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.215. Dintre acestea, 1.339 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.494.782 de teste RT-PCR și 507.035 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.902 teste RT-PCR (6.249 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.653 la cerere) și 5.650 de teste rapide antigenice.

Evoluția cazurilor la Cluj

S-au realizat în ultimele 24 de ore în total un număr de 719 de teste din care 233 diagnostic grupe de risc, 20 teste efectuate la cerere și 466 teste rapide. Până în acest moment s-au realizat 421.916 de teste, la nivelul județului Cluj. 81 persoane sunt internate în ATI.

Situația vaccinării la nivelul Clujului

Total
12
Shares
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Related Posts